Indholdsplan for valgfagslinjen Tøjdesign
Tøjdesign er et undervisningstilbud for alle elever på Nordsjællands Efterskole. Der undervises ugentligt i fire sammenhængende lektioner á 45 minutter.
Formål
- At give eleverne mulighed for at udfolde sig med nål og tråd, såvel manuelt som på maskine.
- At give eleverne oplevelsen af
at skabe noget selv.
- At udvikle elevernes færdigheder
i at formgive og fremstille ting, der har æstetisk og funktionel
værdi.
- At give eleverne faglig viden,
interesse og tillid til egen formåen, så han/hun har lyst til
selv
- at arbejde videre med faget.
Indhold
Undervisningen tager udgangspunkt i den enkelte elevs
forudsætninger i faget, sådan at sværhedsgraden passer
hertil.
Undervisningen centreres om den enkelte elevs ønsker og evner, og
tilrettelægges ud fra disse i samråd med læreren.
Det er muligt at sy alt fra puder til galla-kjoler.
Der veksles mellem bundne og frie opgaver samt individuelt og
fælles arbejde.
Der undervises i materialevalg og måltagning, mønstertegning,
mønsterpålægning, klipning, afmærkning samt symaskinens muligheder
indenfor de almindelige syteknikker.
Efter ønske arbejdes der med f.eks. batik og farvning samt
costomizing af eksisterende tøj.
I forbindelse med skolens musical arbejdes der med forarbejdning
af beklædning og kostumer.
Hjælpemidler og
metoder
Opgavens art bestemmer, hvilke redskaber, der skal bruges. Som
inspirerende materialer anvendes syopskrifter, modeblade, trends,
film m.m.
De individuelle opgaver tager udgangspunkt i elevens
forudsætninger og interesser, hvor undervisningen søger at udfordre
eleven med stigende sværhedsgrad i opgaverne.
Den daglige undervisning startes oftest med fælles samling, hvor
hver elev fremlægger og fortæller, hvad eleven har arbejdet med
sidste gang. Der evalueres på hvad, der er gået godt, og
hvad,
der skal ændres, hvorefter næste skridt planlægges.
Undervisningen foregår i praksis ved, at eleven udover en mundtlig
forklaring konkret vises, hvordan opgaven skal gribes an og
udføres. Herefter arbejder eleven selv med opgaven og afprøver de
pågældende teknikker med mulighed for hjælp og støtte.
Der lægges i undervisningen op til, at eleven opnår en forståelse
for vigtigheden for at gøre arbejdet færdigt.
Fællesopgaverne har oftest som mål dels at lære eleverne nye
færdigheder og arbejdsmetoder, dels at læse eleverne at arbejde
sammen om en specifik opgave. Et eksempel kunne være at sy kostumer
til skolens musical, hvor eleverne samarbejder om projektet, men
arbejder ved hver deres maskine. Ved sådanne projekter evalueres
forløbet fælles, hvor både proces og produkt diskuteres.
Fokus lægges i alle tilfælde på at skabe undervisningssituationer,
hvor eleven oplever succes og derved får mod på videre
læring.
Undervisningen er ikke prøveforberedende.